Najważniejsze informacje o Międzyzdrojach

MIĘDZYZDROJE - Miasto, powiat kamieński, województwo zachodniopomorskie, 5 420 mieszkańców / 2006 r. Położone na nadmorskiej części wyspy Wolin jest perełką wśród miejscowości turystycznych naszego wybrzeża. Siedziba i muzeum Wolińskiego Parku Narodowego. Jednocześnie jest to jedno z najbardziej rozrywkowych miejsc nad naszym morzem. Znane są coroczne, dawne Festiwale Gwiazd, a obecnie Wakacyjne Gale Gwiazd, jak również wiele innych imprez, w których biorą udział ludzie z pierwszych stron gazet. Międzyzdroje są wielokrotnym laureatem różnych konkursów i plebiscytów, m.in. "Najpopularniejsza Gmina Turystyczna", "Gmina Fair Play", "Gmina Ekologiczna".

Pierwsze wzmianki o miejscowości "Misdroy" pochodzą z XV wieku. Potem, Radca sanitarny dr Oswald z Berlina rozsławił w swoich publikacjach walory lecznicze nadmorskiej miejscowości Misdroy, a po dwóch latach, w 1832 roku rozpoczęto sprzedaż działek nad morzem. W 1835 roku powstały już pierwsze obiekty kąpieliskowe. Przedwojenny slogan dotyczący Międzyzdrojów "Perła Bałtyku" nic nie stracił na znaczeniu.

6 NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI:

  1. MOLO - Pierwsze drewniane molo powstało w 1906 roku, a uroczyste otwarcie miało miejsce 1 lipca i było kolejną doskonałą promocją kąpieliska. Długie i niezwykle trudne do zbudowania, bo aż 300 metrowe molo niestety było wielokrotnie niszczone przez morskie fale. Dopiero wybudowanie betonowego mola, pozwoliło inaczej spojrzeć na ogromny wysiłek przy budowie i konserwacji starej drewnianej konstrukcji. Obecna budowla powstawała w dwóch etapach: I odcinek zbudowany w 1996 roku posiadał 120 metrów długości, a II odcinek przedłużający molo do długości 395 metrów został zakończony w 2004 roku. Przy wejściu znajduje się pasaż handlowy, a na dole dyskoteka "Paradise", na końcu przystań statków turystycznych.
  2. PLAŻA - Ten kto tam nie był, może nie uwierzyć, lecz tamtejsza plaża i całe jej otoczenie, to jedno z najlepszych miejsc nad Morzem Bałtyckim. Widok na zachód, to widoczne w oddali żurawie portu w Świnoujściu, a także statki pływające całą dobę u bram portu. Szczególnie pięknie wyglądają statki w pogodną letnią noc. Na wschód wznosi się najwyższe w Polsce wybrzeże klifowe osiągające 95 m n.p.m. Plaża jest zawsze czysta z powodu zabierania przez morze piasku i pozostałości po wczasowiczach. Dzięki temu miejsce do opalania nie jest wyjątkowo szerokie, ale długość jest dosyć znaczna, bo przekracza granice miasta, a końca nadal nie widać. Jakość piasku, to marzenie wielu innych kąpielisk. O doskonałej infrastrukturze nad plażą już nawet nie ma co wspominać, bo jest super.
  3. WZGÓRZE GOSAŃ - To najwyższe w Polsce wzniesienie 95 m.n.p.m. usytuowane bezpośrednio na nadmorskim klifie. Istnieje możliwość dotarcia samochodem do tego punktu widokowego, usytuowanego niedaleko drogi Międzyzdroje - Międzywodzie. Z parkingu można przejść przez piękny stuletni las bukowo-dębowy na wierzchołek góry Gosań, z której rozciąga się niezwykły widok na wody Zatoki Pomorskiej i miasto Międzyzdroje. Punkt widokowy - wzgórze Gosań leży na terenie Wolińskiego Parku Narodowego.
  4. MUZEUM WOLIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO - Siedziba muzeum znajduje się w nowoczesnym budynku usytuowanym w centrum miasta, na ulicy Niepodległości 3. Zwiedzając pomieszczenia muzealne z bogatą florą i fauną występującą na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, możemy dostrzec wiele ciekawych okazów, które potrafią każdego zainteresować. Są to m.in. ssaki i ptaki z terenów leśnych, ptactwo wodne, owady, kolekcja motyli oraz ciekawa ekspozycja bursztynu bałtyckiego. W pomieszczeniach - klatkach, poza budynkiem muzeum możemy zobaczyć, dwa żywe orły bieliki znalezione przez pracowników Parku, uratowane i umieszczone potem w bezpiecznym miejscu. Orzeł bielik jest symbolem Wolińskiego Parku Narodowego.
  5. REZERWAT zagrod ŻUBRÓW - Oddalony od centrum miasta o niespełna 2 kilometry jest warty odwiedzenia nawet dla niewprawnego piechura. Letnie, gorące chwile spędzone na przewiewnej plaży są w dużej mierze pozbawione komarów. Idąc przez zalesiony i osłonięty od wiatru teren Wolińskiego Parku Narodowego, nie możemy zapomnieć o dłuższych rękawach lub środkach przeciw komarom. Najdogodniejsze przejście prowadzi z centrum szlakiem turystycznym koloru zielonego. Pierwsze 4 żubry: krowę "Pominę", byka "Podskakiewicza" oraz dwie jałówki "Pompeję" i "Podwyżkę" sprowadzono w 1976 roku z Borek koło Augustowa i Białowieży. w 1999 urodził się pierwszy w rezerwacie żubr o imieniu Poleczka. Na terenie rezerwatu możemy zobaczyć również inne zwierzęta m.in. niewidomego orła bielika - Juranda.
  6. WYRZUTNIE RAKIET V3 - Jest to jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej z okresu II wojny światowej. Używając określenia "wunderwaffe" mamy na myśli rakiety V-1 i V-2, które w 1944 roku niszczyły na Londyn. Były jednak również testowane takie konstrukcje jak V-3 i V-4, Schmetlerling, pocisk Röchlinga, bomba Kurta i Hs 293.Po wielu latach od zakończenia II wojny światowej, dokonuje się odkryć tajnych miejsc. Jednym z takich tajnych poligonów było Zalesie. Do dnia dzisiejszego zachował się bunkier i pozostałości stanowisk ogniowych - fundamenty podłoża luf (130 m długości) dalekonośnych dział przeznaczonych dla pocisków V - 3.
Dodano: 2016-06-21
Komentarze (0)
Dodaj komentarz