Bunkier V-3 w Zalesiu

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Zapewne każdy miłośnik historii słyszał o śmiercionośnych V-1 i V-2 używanych przez Niemców. Inżynierowie i naukowcy III Rzeszy prowadzili intensywne prace nad V-3: bronią, która miała odwrócić losy II Wojny Światowej. Jedno ze stanowisk testowych potencjalnej “Wunderwaffe” Hitlera znajdowało się w Zalesiu pod Międzyzdrojami.

Cudowną bronią miało być wielokomorowe działo - nazwane z czasem “Stonogą” - o imponujących rozmiarach. Lufa miała 130 metrów długości i ważyła ok. 76 ton. Do jego obsługi potrzeba było 150-160 żołnierzy. Planowany zasięg V-3 wynosił mniej więcej 165 kilometrów - tyle, by z wybrzeży Normandii móc ostrzeliwać Londyn.

Ciężkie pociski były napędzane nie przez jeden ładunek miotający, a cały ich szereg rozmieszczony po obu stronach lufy. W praktyce “Stonoga”, choć używana w warunkach bojowych (m.in. w Ardenach),okazała się nieszczególnie efektywna i ergonomiczna - prace nad działem zakończono w lutym 1945 roku.

W Zalesiu można oglądać pozostałości po 4 stanowiskach ogniowych oraz bunkier-składowisko amunicji, w którym urządzono małe muzeum broni - w kolekcji oczywiście dominują hełmy, mundury, pistolety, karabiny, panzerfausty, pistolety maszynowe, granaty (itd.) używane w latach ‘30 i ‘40 XX wieku. Co ciekawe, wiele z nich można swobodnie dotknąć, a nawet wziąć do rąk. Ekspozycja zawiera także mnóstwo tablic informacyjnych, prezentujących osiągnięcia i pomysły militarnej myśli technicznej III Rzeszy.

Muzeum Bunkier V-3 jak na razie otwierane jest w ograniczonym zakresie czasowym, od 1 maja do 30 października, od godziny 10 do 18 - w lipcu i sierpniu do 20. Placówka organizuje również imprezy plenerowe, integracyjne czy “żywe lekcje historii”.

Mini przewodnik

Wyjątkowe muzeum broni i innych militariów z okresu II WŚ. Po pierwsze - wielu eksponatów wolno dotykać. Po drugie - mieści się na terenie dawnego poligonu doświadczalnego III Rzeszy, gdzie testowano V-3. Jedną z “Wunderwaffe”, ostatnich nadziei Hitlera na zwycięstwo. Było to gigantyczne (76 ton wagi, 130 m długości) działo wielokomorowe o zasięgu ok. 165 km.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja