Międzyzdroje atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca

W czołówce najlepiej rozpoznawalnych i najpopularniejszych kurortów turystycznych Polski Międzyzdroje mają właściwie pewne, stałe miejsce. To już uznana marka, gwarantująca wczasowiczom to, co najlepsze na naszym rodzimym wybrzeżu. Atrakcje czekające na urlopowiczów wszelkiej maści - niezależnie od pory roku - prezentują bardzo dobry, zapewniający pełną gamę wrażeń poziom. Tyczy się to zarówno rzeczy dostępnych w samym mieście, jak też wabików kuszących w kilku okolicznych miejscowościach. Wybór jest przeogromny.

Jako portal polecamy w szczególności najchętniej odwiedzaną rodzinną atrakcję wybrzeża - Park Miniatur i Kolejek. Mieści się on w Dziwnowie, w odległości około 20 kilometrów od Międzyzdrojów, geograficznie rzecz biorąc na północno-wschodnich skrajach wyspy Wolin. Podróż nie zajmie wiele czasu (po drodze nie zabraknie pięknych widoczków),a razem z dziećmi można tam spędzić wiele wspaniałych chwil. Barwna makieta kolejowa z mnóstwem pociągów, pasażerska kolejka, wierne oryginałom modele latarni morskich w Polsce. Unikalne połączenie przyjemnej zabawy z poznawaniem historycznych detali i lokalnych podań.

Atrakcje dla dzieci i całej rodziny oczywiście czekają również w samych Międzyzdrojach. Jako że kurort sporą część ogólnokrajowej sławy zawdzięcza Festiwalowi Gwiazd i odciskom dłoni pozostawionym przez zasłużone dla kina, telewizji i teatru na specjalnej alei, to niczym niezwykłym nie jest obecność Muzeum Figur Woskowych. Prawdziwe sławy dość trudno spotkać i namówić na wspólne zdjęcie, więc selfie z podobizną będzie wystarczającym (przynajmniej na chwilę) zamiennikiem. Z pociechami warto wstąpić też do sąsiedniego Planetarium, na efektowny wizualnie seans quasi-naukowy.

A skoro już mowa o dydaktyce, to w tekście o atrakcjach nie sposób nie napisać o licznych walorach przyrodniczych, których Międzyzdrojom i ich najbliższym okolicom z pewnością nie brakuje. Niby wystarczyłoby rzucić parę zdań o Wolińskim Parku Narodowym, gdzie można znaleźć m.in. Jezioro Turkusowe, żubrzą enklawę czy słynące z zapierających dech w piersi widoków wzgórze Gosań - ale bez uprzedniego poszerzenia wiadomości takie wycieczki okażą się cokolwiek puste. Dlatego na początek lepiej zwiedzić Muzeum Przyrodnicze imienia Adama Wodziczki, w którym przystępnie pokazano najcenniejsze gatunki i cechy okolicznych terenów. A na dokładkę: miejski Park Zdrojowy.

Pasjonaci historii też nie będą narzekać na niedobór tematycznych atrakcji w Międzyzdrojach i ich sąsiedztwie. Na początek - drugowojenne bunkry testowe V-3 w Zalesiu oraz archeologiczna ciekawostka - średniowieczne grodzisko w małym Lubinie. Potem wyprawa do Świnoujścia, gdzie w XIX wieku powstała potężna twierdza morska. Będąc w tamtych rejonach nie wolno pominąć Podziemnego Miasta, w którym szykowano kwatery i stanowiska dowodzenia do… polskiej inwazji na Danię i Skandynawię. Następnie atrakcyjny żywy skansen, czyli Centrum Słowian i Wikingów, gdzie czas zatrzymał się w samym środku średniowiecza. A już na deser: zwiedzanie międzyzdrojskiego Bałtyckiego Parku Miniatur, gdzie zebrano co ciekawsze zabytki z państw leżących nad naszym specyficznym morzem.

Równie wiele do zrobienia będą mieli zwolennicy czynnego wypoczynku. Międzyzdroje posiadają całkiem niezłą infrastrukturę sportową, pozwalającą na aktywne dbanie o formę fizyczną przez okrągły rok. Bodaj najważniejsza atrakcja w tej kategorii to Hala Sportowa imienia Andrzeja Grubby, dysponująca potężnym zapleczem dla wielu różnorodnych dyscyplin. Do tego dochodzą baseny przy kilku hotelach i obiektach wypoczynkowych - otwarte również dla gości nocujących zupełnie gdzie indziej - korty tenisowe funkcjonujące na podobnej zasadzie, park linowy “Bluszcz” czy miejski stadion.

Znamienny jest fakt, że dopiero pod sam koniec naszej małej prezentacji pojawiają się nadmorskie plaże i rozpoznawalne molo. Mogłoby się wydawać, że to absolutnie najważniejsze atrakcje, bez których Międzyzdroje nie uzyskałyby takiej pozycji wśród turystów, jaką cieszą się obecnie. To jednak pokazuje, że interesujących miejsc w mieście i jego pobliżu czeka całe mnóstwo, nie tylko w czasie wakacji. Przyjazd jesienią, wiosną czy na bożonarodzeniowe święta / Sylwestra nad morze też może być trafną decyzją.