Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wolinie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Neogotycki kościół luterański (do 1945 r.),wybudowany w 1848 roku. Konstrukcję wolińskiej świątyni pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika wzniesiono z cegły, na planie prostokąta z dodatkowym trójbocznym prezbiterium przy wschodniej ścianie. Posiada jedną nawę, dwuspadowy dach oraz ośmioboczną, spiczastą wieżyczkę.

Wewnątrz świątyni warto zwrócić uwagę przynajmniej na trzy rzeczy. Szczególną urodą odznaczają się kościelne witraże, zwłaszcza te umieszczone w prezbiterium. W tym samym miejscu zawieszono obraz patrona. Z kolei na zachodniej stronie znajduje się galeria z XIX-wiecznymi organami.

Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wolinie od 2000 r. jest filią miejscowej parafii pw. św. Mikołaja Biskupa.

Mini przewodnik

Stosunkowo nieduży zabytek sakralny z połowy XIX wieku, utrzymany w stylu neogotyckim. Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wolinie wybudowała w 1848 r. miejscowa parafia luterańska. Po II WŚ świątynię przejęli katolicy i parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa. Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na barwne witraże, obraz patrona i oryginalne organy.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja