Jezioro Czajcze

To drugie co do wielkości jezioro na wyspie Wolin. Jego powierzchnia to 81 ha. Jak wszystkie zbiorniki wodne na tym terenie, tak i Jezioro Czajcze jest dość płytkim akwenem, a jego dno znajduje się poniżej poziomu morza. Usytuowane jest na obszarze Wolińskiego Parku Narodowego. Jego kształt tworzy wzór podkowy. Jest to efekt przeobrażenia się wyspy w półwysep. Leśny obszar jeszcze 160 lat temu był odcięty od lądu wodą i stanowił schronienie przed najeźdźcami. Do dziś zachowały się fragmenty wałów obronnych.

Jezioro to zachwyca różnorodnością roślinności przybrzeżnej. Gości przywitają też liczne gatunki zwierząt m.in. czaple, łabędzie nieme i gromady kaczek.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Jezioro Czajcze to drugie największe (81 hektarów powierzchni) jezioro na całym Wolinie. Stanowi kryptodepresję, tj. jego dno znajduje się poniżej poziomu morza. Kształt podkowy to efekt naturalnego przekształcenia wyspy z grodziskiem w półwysep. Charakteryzuje się dużą bioróżnorodnością, szczególnie wśród ptaków. Przebywają tu m.in. kaczki, czaple i łabędzie nieme.

Jezioro Czajcze warto uwiecznić na wideo - może to zrobić KM Studio kamerzysta Jelenia Góra

Komentarze (0)
Dodaj komentarz